تولید 90 درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس تفاهم نامه انجام شده قرار است ۳۰۰ قلم ماده اولیه دارویی که مورد نیاز صنایع دارویی کشور است و اکنون وارد می شود در کشور تولید شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه نشست با روسا و معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی منطقه ۸ کشور در محل سالن سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده ظرف یکی دو سال آینده این ۳۰۰ قلم ماده اولیه دارو یی در داخل کشور تولید شود و در بسیاری از این اقلام ایران صادر کننده  خواهد شد.

وی اضافه کرد: هماهنگی خوبی میان معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و معاونت فناوری وزارت بهداشت انجام شده و فقط در یکی از این پروژه ها ماده اولیه 300 قلم دارویی بنا است در کشور تولید شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اگر این تفاهم نامه ها اجرایی شود ما می توانیم 90 درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور را تولید کنیم و از این نظر ارزبری نیز کمتر خواهد شد و تراز صادرات ما مثبت می شود، گفت: حوزه دارو موفق شده اقتصاد مقاومتی را تا حد قابل توجهی جامع عمل بپوشاند و در حال حاضر 97 درصد از داروهای مورد استفاده کشور در داخل تولید می شود.

شانه ساز در مورد کمبود دارو گفت: بر اساس آمار و اطلاعاتی که در بورس است نشان می دهد تولید و مصرف دارو در کشور نسبت به سال قبل بیش از 50 درصد افزایش پیدا کرده و این بیانگر این است که در تولید، میزان تولید بالا رفته و نیاز بازار و بیماران هم تامین شده است.

انتهای پیام

 وی افزود: نکته ای که وجود دارد، برخی از بیماران و برخی از پزشکان ظاهرا توجهی  به شرایط خاص مملکت نمی کنند و همچنان اصرار دارند که داروهای خارجی که مشابه آن تولید داخلی  در کشور وجود دارد همان برند را با چندین برابر قیمت  و دو سه برابر ارز بری از خارج وارد کنیم و این واقعا خیلی منطقی نیست.

دکتر شانه ساز در مورد نشست با روسا و معاونان غذا و دارو قطب 8 کشور هم گفت:  مسائلی که در حوزه دارو، تجهیزات و غذا وجود دارد که با روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه ها در میان گذاشته شد، پیشنهادات دوستان را دریافت کردیم و با مسائل و مشکلات منطقه آشنا شدیم.

وی افزود: سعی می کنیم در سیاستگذاری ها و تامین اعتبار این منطقه به لحاظ اهمیتی که دارد اولویت قائل شویم.