رونمایی از کتاب ید بیضاء آثار میرزا صادق بیضای اردبیلی

با حضور مسئولان استانی و کشوری رونمایی و نقد و بررسی اشعار بیضای اردبیلی با عنوان ید بیضاء انجام شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که در تالار سوره اردبیل برگزار شد، رئیس حوزه هنری استان اردبیل اظهار کرد: اردبیل شهر حسینی است و با نام حضرت اباعبدالله و ابوالفضل(ع) گره خورده و این افتخار بزرگی برای مردم این استان است. 
امیر رجبی خاطرنشان کرد: مرحوم میرزا صادق بیضای اردبیلی در تدوین مکتب مرثیه اردبیل نقش پررنگی داشته و از قله های رفیع شعر آیینی و عاشورایی اردبیل است که تاکنون کار جامعی در ارتباط با ایشان صورت نگرفته بود اما با تلاش عبدالله بحرالعلومی این کتاب نفیس به گنجینه ادبیات عاشورایی و آیینی اردبیل اضافه شد.
نماینده خانه استان اردبیل با تشکر از حوزه هنری اردبیل و اردبیلیان مقیم مرکز در حمایت از مفاخر اردبیلی گفت: یکی از اهداف خانه شناسایی و معرفی افتخارآفرینان استان در عرصه‌های مختلف می‌باشد و عبدالله بحرالعلومی یکی از هنرمندان این استان می‌باشد که سهم بزرگی در معرفی فخر عالم شعر آیینی اردبیل ایفا کرده است. 
حسن ساجدی افزود: برگزاری برنامه‌های مختلف در راستای تجلیل از مفاخر استان با مشارکت و حمایت ارگان‌های دیگر از برنامه‌های مهم این خانه است.
پژوهشگر عرصه شعر آیینی و انقلاب اسلامی نیز گفت: بیضای اردبیلی یکی از چهره‌های فاخر شعر عاشورایی آذربایجان است که جایگاه رفیعی در ادبیات عرفانی اردبیل دارد. 
رحیم نیکبخت بیان کرد: بیضاء گرچه از قالب‌های متداول نوحه بهره گرفته ولی محتوای رشحات او چیز دیگر است به طوری که حتی سبک ادبی بیضا همانند عرفای معاصر و قبلی خود او نیست. 
وی گفت: بیضاء به غیر از یکی دو منظومه مشخص به بیان استاد صفوت شادابی در هر بند یک منظومه به موضوعی پرداخته که مختص خود وی است که در حقیقت وی به بهانه نوحه‌سرایی دریایی از معارف عرفانی الهی ِحسینی را در ابیاتی ارائه داده است.
نیکبخت افزود: اردبیل شاعران بزرگی در گذشته داشته است اما اکثر این شاعران فراموش شده‌اند و اطلاع دقیقی از زندگی و اشعار آنان به دست نرسیده و لازم است پژوهشگران و نویسندگان اردبیلی اهتمام ویژه‌ای در راستای شناسایی و معرفی این مفاخر به نسل کنونی داشته باشند.
در ادامه پژوهشگر نامدار فلسفه و عرفان نیز گفت: احوالات بیضاء به دست ما نرسیده است اما از مطالعه اشعار ایشان چنین استنباط می‌شود که بیضاء از نوادر اهل معرفت است و اهل سلوک عملی بوده است و عرفان در دیوان اشعار بیضاء کاملاً موج می‌زند.
منوچهر صدوقی سها تصریح کرد: بیضاء با مصطلحات عرفانی و فلسفی آشنا بوده است و در اشعار بیضای اردبیلی می‌توان این اصطلاخات را به وضوح دید.
وی اضافه کرد: کلام خدای متعال یا به صورت وحی به ما رسیده است و یا به صورت احادیث از آیه‌های قرآن و احادیث قدسی در این دیوان بسیار دیده می‌شود و حرف‌های اولیای الهی در اشعار بیضاء آمده است. 
صدوقی سها در ادامه گفت: لازم است در نوشتن مرثیه ترکی از رسم‌الخط  مخصوص به گویش و لهجه همان منطقه استفاده شود تا برای عموم مردم قابل فهم و شناسایی باشد.
دیگر سخنران این مراسم نیز در سخنانی گفت: بیضاء شخصیت سنگینی داشت به طوری که انسان تا شخصیت سنگینی نداشته باشد، نمی‌تواند حرف سنگین و وزن‌دار بزند. 
حجت‌الاسلام حسین محمدیان خاطرنشان کرد: با اینکه مفاخر دارالارشاد اردبیل تماما قله هستند و همه چیزش افتخار، اما اگر در طول دورانش، هیچ شخصیتی نداشت و فقط در این بین مقدس اردبیلی و بیضاء را داشت برایش کافی بود. 
وی در ارتباط با کتاب ید بیضاء بیان کرد: این کتاب،
 کتاب وزینی است و تقریظ آیت‌الله سیدحسن عاملی و مقدمه حجت‌الاسلام مولایی بر ارزش کتاب افزوده است و لازم است از بانیان تولید این کتاب ارزشمند تشکر کرد و تولید و انتشار این کتاب را به عموم ملت ایران و مخصوصا اهالی حسینی و فهیم اردبیل تبریک گفت.
عبدالله بحرالعلومی محقق و گردآورنده کتاب ید بیضاء نیز در این مراسم بیان کرد: مجلس نقد و بررسی اشعار بیضای اردبیلی، مجلس عشق و ذکر محبت حضرت حق و بندگان شایسته‌اش است و امام حسین(ع) یک انسان کامل و بنده نمونه خدا است که بیضای اردبیلی در اشعارش ارادت  و معرفت خود را به طور کامل به خدای متعال و امام حسین(ع) نشان داده است.
وی افزود: اردبیل خاستگاه مرثیه است و شایستگی آن را دارد که کرسی‌های مرثیه‌شناسی داشته باشد. 
بحرالعلومی اظهار کرد: ما در هر دوره‌ای از زمان، ستاره‌های بی‌شماری داریم که بیضای اردبیلی یکی از این ستاره‌های درخشان عالم شعر است به طوری که در نوشتن مرثیه پراکندگی زیادی وجود دارد و من تا آنجایی که توانسته‌ام سعی کرده‌ام در این کتاب نمونه‌ای ارائه کنم تا نویسندگان بعدی بتوانند از این پراکندگی خلاصی یابند. 
وی خاطرنشان کرد: کارهای فاخر و خوبی توسط حوزه هنری

استان اردبیل در معرفی مفاخر صورت می‌پذیرد که تولید و انتشار کتاب ید بیضاء یکی از این کارهای ارزشمند این مرکز می‌باشد.
انتهای پیام