ظرفیت مرز خسروی ۲۰ هزار نفر در روز است

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با تشریح وضعیت مرز خسروی اعلام کرد برابر تفاهم صورت گرفته با دولت عراق ظرفیت تردد در مرز خسروی روزانه ۲۰ هزار نفر است.

به گزارش ایسنا، سردار محسن فتحی‌زاده درباره این که گفته می‌شود، مرز خسروی بسته است، گفت: مرز خسروی بسته نیست بلکه ظرفیت مرز خسروی برابر تفاهمی که با دولت عراق صورت گرفته، روزانه ۲۰ هزار نفر است. وقتی جمعیت به بیش از این عدد می رسد، مرز تا روز بعد موقتا بسته می‌شود و امکان تردد بیش از این تعداد در هر روز وجود ندارد.

او ادامه داد: ما تنها اجازه انتقال ۲۰ هزار نفر در شبانه‌روز را طی ساعت مجاز داریم. به همین خاطر اگر این مقدار زائر در ابتدای روز از مرز خارج شوند، ظرفیت تمام می‌شود و عملا دیگر امکان انتقال وجود ندارد و بقیه باید روز بعد مراجعه کنند. در همین راستا نیز تاکید می‌کنم افرادی که می‌خواهند مرز خروجی خودشان را انتخاب کنند ترجیحا مرز مهران را به‌عنوان جایگزین انتخاب کنند که مرز روان و مناسب‌تری است.

فتحی‌زاده با بیان این که امروز ظرفیت مرز خسروی از همان ساعت‌های اولیه پر و موقتا بسته شد، گفت: باز هم تاکید می‌کنم که مرز خسروی بسته نیست بلکه ظرفیت محدودی دارد و وقتی جمعیت از ۲۰ هزار نفر عبور می‌کند، طرف عراقی دیگر قدرت انتقال زائران به داخل عراق و شهرهای زیارتی را ندارد.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با اشاره به زائرانی که در مرز خسروی هستند، گفت: این عزیزان برای این که معطل نشوند، می‌توانند به مرز مهران مراجعه کنند اما اگر بخواهند می‌توانند در موکب‌ها استراحت کرده و فردا صبح به پایانه مراجعه کنند.

او با بیان این که بیش از ۳۰ هزار نفر از ماموران نیروی انتظامی در مرزهای چهارگانه و شهرهای عقبه مرز مستقر هستند، گفت: تا روز گذشته بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار سند مسافرتی نو و جدید برای زائران صادر کرده و در اختیارشان قرار دادیم. همچنان هم این تقاضاها در حال وصول است و داریم رسیدگی می‌کنیم.

فتحی‌زاده با اشاره به این که در عملیات اربعین با استقرار در مرزها از ابتدای ماه صفر عملیات اربعین را آغاز کردیم و در حال انجام هستیم، خاطرنشان کرد: بحمدالله با وجود حجم سنگینی که روز گذشته ما از مرزها عبور دادیم امروز هم مرزها پر حجم و پر تراکم است.

وی افزود: مرز مهران شاهد جمعیت سنگین و انبوه زائران به سوی عتبات عالیات است اما آرام و پیوسته در حال عبور از مرز هستند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با یادآوری این که در روز گذشته مشکلاتی در عبور زائران از مرزها و انتقال آنها از مرز به شهرهای زیارتی عراق داشتیم، خاطرنشان کرد: امروز این مشکلات کمتر شده است اما در بعضی از مرزها مشکلات مختصری وجود داشته است که ما ناچار شدیم مدتی از زائران دعوت کنیم تا در موکب‌ها مستقر شوند و بعد که مرز آماده پذیرش و انتقال آنها شد از مرز عبور کنند.

فتحی‌زاده با تاکید بر این که در پایانه مرزی مهران نیز مشکلی نداریم و عبور زائران از مرز در حال انجام است، اظهار کرد: حجم جمعیت انبوه است که البته مدیریت می‌شود. جمعیت نسبت به روز گذشته و تراکم سنگینی که داشتیم امروز کمتر و تردد روان است.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با اشاره به دو مرز شلمچه و چذابه اظهار کرد: در مرز شلمچه هم به خاطر انبوه جمعیت، کندی حرکت عبور از مرز را داشتیم. مرز چزابه نیز آرام و تردد در حال انجام است.

انتهای پیام