محمد علی؛ پشت پرده اعتراضات اخیر مصر

در دوران دولت عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری فعلی مصر کمترین اعتراض و مخالفتی فرصت ابراز شدن در این کشور می‌یابد و همان میزان اندک هم با هزینه‌ای گزاف مطرح می‌شود اما جمعه شب زمانی که چند صد نفر معترض در سراسر این کشور برای مطالبه کنار رفتن سیسی از قدرت به خیابان‌ها آمدند این اتفاق مثل یک شوک بود.

ولیعهد ابوظبی و مهندسی ضد انقلاب‌ها در جهان عرب

هفته‌نامه لوپوئن فرانسه در گزارشی تحت عنوان “محمد بن زاید رهبر جدید خاورمیانه” نوشت، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، جزء محورهای محبوب در کاخ سفید است که مجددا جهان عرب را تشکیل می‌دهد. این هفته‌نامه نوشت، با وجود چهره ساده ولیعهد، می‌توان گفت، او یکی از قدرتمندترین رهبران خاورمیانه در حال حاضر است و از الجزایر گرفته تا ایران، رد پای بن زاید در همه بحران‌هایی که منطقه را می‌لرزاند، دیده می‌شود.

آیا آرامکو قربانی سیاست‌های بی‌پروای رهبران عربستان می‌شود؟

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان در کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۱۷ سپتامبر به سوالات خبرنگاران درباره دو حمله اخیر علیه مجموعه پالایشگاهی شرکت نفت آرامکو در ۱۴ سپتامبر و پیامدهای این حمله بر روند تولید نفت پاسخ داد.

بی‌نظمی جهانی تازه ترامپ؛ رقابتی، هرج و مرج و ناسازگار

“جهان ترامپ همچون خود او بی‌ثبات، غیرقابل پیش‌بینی و تهدیدکننده است. او چه به دور دوم ریاست جمهوری برسد چه نرسد، دوران ترامپی اخلال (در نظام جهانی) که بدترین نوع استثناگرایی آمریکایی است، هم‌اکنون در حال گسترش است. بنابراین این دیدگاه که ترامپ رویکردی میانه‌روتر را در سیاست‌های خود پیش خواهد گرفت، با شک و تردید قابل توجهی روبه‌رو می‌شود”.

وقت خداحافظی با نتانیاهو فرا رسیده است

پایگاه آبزرور در سرمقاله‌ای با اشاره به نگرانی‌ها و آسیب‌های جدی که سیاست‌های راست‌گرایانه بنیامین نتانیاهو برای رژیم صهیونیستی در پی داشته، او را فردی مستاصل می‌داند که برای رسیدن به یک دور دیگر نخست‌وزیری رو به سیاستهای کثیف آورده است.

تمام تخم‌مرغ‌های نتانیاهو در یک سبد

با شمارش معکوس برای آغاز دومین انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی)، اسرائیل خود را در برابر کابوس برگزاری انتخابات سوم می‌بیند و تا این لحظه به نظر نمی‌رسد تمام تخم‌مرغ‌هایی که نتانیاهو در یک سبد گذاشته بتواند مردم را برای حضور در پای صندوق‌های اخذ رای در روز انتخابات در ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) بر سر شوق آورند. نتایج نظرسنجی‌ها مهر تاییدی بر این بی‌میلی اسرائیلی‌ها برای حضور در مراکز اخذ رای است. طبق نتایج نظرسنجی‌ها انتخابات آتی نیز با نتایج انتخابات ماه آوریل تفاوت چندانی نمی‌کند.

چه کسی جانشین بولتون می‌شود؟

به زودی جانشین مشاور برکنار شده امنیت ملی آمریکا مشخص می‌شود؛ یک مذاکره‌کننده در امور گروگان‌گیری، یک سفیر جنجالی و یک نماینده ویژه هسته‌ای، از جمله افرادی هستند که احتمال تصدی این مقام توسط آن‌ها بالاست.