آفت ISI نویسی در دانشگاه‌ها و درخواستی از وزیر علوم

در حالی تعداد مقالات ISI برای ارتقای اساتید دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم در نظر گرفته شده است که به اعتقاد محققان این امر موجب شده تا ISIنویسی در دانشگاه قالب “مسابقه‌گونه” یابد و در این میان آن چیزی که با گذشت زمان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، نقش محافل علمی و تحقیقاتی در انجام رسالت‌های فناورانه، اجرایی، ستادی و قانون‌گذاری است.

زنگ‌خطرهای مهم برای علوم پایه و تهدیداتی که “فرصت” نمی‌شوند

موضوع تحریم‌ها و تأثیر آن‌ها بر بخش پژوهش، موضوع چندان جدیدی نیست و تحریم‌های ظالمانه کشور را از جهات گوناگون تحت تأثیر قرار داده‌اند. در کنار افرادی که تحریم را نوعی “فرصت” می‌دانند، محققان و پژوهشگران علوم پایه معتقدند کم شدن بودجه‌های تحقیقاتی به دلیل شرایط اقتصادی فعلی و دشواری نقل و انتقالات پول تأثیرات جدی بر بخش پژوهش گذاشته است.در چنین شرایطی بسیاری از معاونان پژوهشی، مدیران مراکز تحقیقاتی، رؤسای دانشگاه‌ها و … بودجه‌های پژوهشی را به طرح‌های زودبازده و کوتاه‌مدت اختصاص می‌دهند؛ در حالی که تحقیقات بنیادی در رشته‌های علوم پایه در کوتاه‌مدت به سرانجام نمی‌رسند.

حمایت وزارت امور خارجه از گسترش کرسی‌های زبان فارسی در دنیا

رئیس اداره گردشگری زبان فارسی وزارت امور خارجه با اشاره به حمایت این وزارتخانه از توسعه کرسی‌های زبان فارسی در خارج، گفت: الان در وضعیت گسترش کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی هستیم و مشکلات ارزی آن از طریق دستور دکتر جهانگیری حل و فصل شده است.

مغز متفکر محققان ایرانی با خارجی‌ها یکسان است/ در ابزار و امکانات ضعف داریم

یک پژوهشگر شاخه زمین‌شناسی چالش‌های انجام پژوهش در رشته‌های علوم پایه را از جنس سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مشکلات ارزی و دشواری ورود تجهیزات آزمایشگاهی به کشور عنوان کرد و گفت: با دست خالی مقالات معتبری ارائه می‌دهیم و مغز متفکر محققان ایرانی با محققان خارج از کشور یکسان است؛ تنها از نظر دسترسی به ابزار و امکانات ضعف داریم.

ارزیابی میزان آلودگی مس تاکستان‌های انگور

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد غلظت مس در تاکستان‌های شهرستان ملایر بطور معنی داری بیش از سطح مورد نیاز رشد بهینه درختان انگور بود اما از سطح آلودگی کمتر گزارش شد. میزان اسیدیته خاک و آب و سطح ماده آلی خاک نیز در محدوده بهینه قرار داشتند.

هشدار کبک‌ها به انسان برای جدی‌ترگرفتن تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی و روند گرمایش زمین، یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی بشر است که نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است. محققان کشور، تأثیرات این پدیده را در ۳۰ سال آینده، بر زیستگاه کبک دری به‌عنوان یکی از پرندگان بومی برخی مناطق کشور بررسی کرده‌اند.

تاثیر بازی‌های رایانه‌ای بر هوش هیجانی

در دنیای امروز که تکنولوژی‌های مختلفی بر زندگی افراد سایه افکنده و انسان‌ها را وارد دنیای متفاوتی می‌کند، بازی‌های رایانه‌ای با افزایش دشواری‌ها و پیچیده شدن حل مسئله بازی، روز به روز محبوبیت خاصی در بین بازیکنان پیدا می‌کنند.